@
^
Pozycjonowanie SEO

Bez pozycjonowania stron w rolnictwie ani rusz!

Pozycjonowanie stron internetowych jeszcze nie tak dawno było usługą zagadkową. Jednak w ciągu ostatnich 15 lat branża rozwijała się bardzo dynamicznie i dziś jest trochę jak legendarny zespół rockowy – weszła na salony czy to się komuś podoba czy nie.

Szanse biznesowe leżące w pozycjonowaniu widzą nie tylko duże marki, ale też niewielkie firmy. Nic dziwnego, z Internetu korzysta regularnie już 2 na 3 Polaków1. Wielu z nich po to, by poszukać sklepu, producenta, opinii o usłudze czy produkcie, a część z nich po to, by porównać ceny. Tyle teorii. W praktyce widać jednak, że branża branży nierówna, a rolnictwo pokazuje to dobitnie.

Po co komu pozycjonowanie w rolnictwie?

Po przeczytaniu powyższego wstępu pytanie wydaje się być retoryczne. Tym bardziej, że pod względem korzystania z Internetu rolnicy wyprzedzają średnią – regularnie korzysta z niego 73% z nich2. Pojawia się jednak dość często. Zdarza się, że firmy mają wiele wątpliwości.

  • Czy trzeba się pozycjonować, kiedy producent już to robi?
  • Czy muszę to wszystko pozmieniać na stronie sam?
  • Kiedy mogę spodziewać się efektów?

To tylko niektóre z często pojawiających się pytań. Rolnictwo to prawie w całości rynek B2B. Być może dlatego pokutuje przekonanie, że nie warto zawracać sobie głowy długoterminowymi działaniami marketingowymi w Internecie. Ale rolnik, jak każdy inny człowiek spędza tam czas i w podobny sposób próbuje znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. Dlatego dotarcie do niego, jako do konsumenta, który jednocześnie prowadzi biznes, jest warte zachodu. Więc choć efektów pozycjonowania nie zobaczymy z dnia na dzień, warto w nie zainwestować. Na drugiej szali leżą długoterminowe efekty i relatywnie niski koszt pozyskania potencjalnego klienta.

Na czym polega pozycjonowanie?

Działania pozycjonerskie powinien rozpoczynać audyt. Jego wynikiem jest raport zawierający diagnozę stanu strony. Przyzwoicie jest, jeśli oprócz listy błędów, znajdują się w nim także wskazówki jak te błędy naprawić i jak do nich nie dopuszczać. Dobrze też gdy wskazane są elementy, które wykonano poprawnie, i co konkretnie oznacza poprawnie.

Audyt jest wstępem do działań SEO (czyli optymalizacji strony). W ich skład wchodzą różnego typu prace programistyczne. Nie zawsze są do setki linijek kodu. Czasem oznacza to zrobienie porządku z 145 wtyczkami, z których używasz 8, a tak naprawdę potrzebujesz 2. Te prace często łączy się z content marketingiem. W rolnictwie jest to szczególnie istotne, ponieważ jako specjalista w swoim fachu możesz dostarczać swoim obecnym i potencjalnym klientom odpowiedzi na nurtujące ich pytania i dzięki temu zapaść im w pamięć. Dlaczego akurat w rolnictwie to ważne? To proste. Jest wiele pytań, na które rolnik nie znajduje odpowiedzi. A te kieruje go do znajomych lub na fora internetowe, gdzie może otrzymać odpowiedź, której Ty z pewnością byś nie udzielił.

W międzyczasie prowadzone są działanie off-site. Są one głównie związane z pozyskiwaniem wartościowego linkowania do Twojej strony.

Korzyści z agropozycjonowania

Skoro już wiesz dokładnie, na czym polega pozycjonowanie strony internetowej, czas porozmawiać o korzyściach. Potrzeby firm rolniczych w zakresie marketingu są takie jak w każdej branży. Różni się tu jednak sposób ich zaspokojenia. Nie wystarczy świetnie znać się na SEO, by być równym partnerem dla firmy z branży agro. Jeśli jednak połączy się znajomość rolnictwa z wiedzą z zakresu SEO i marketingu ogólnie, efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. No właśnie, na jakie efekty możesz liczyć?

  1. Budowanie świadomości marki – być może Twoja firma jest na rynku od lat, być może właśnie zdecydowałeś się zacząć działalność, a może zdecydowałeś się na rebranding? Niezależnie od sytuacji, im częściej rolnik widzi Twoją markę w wynikach wyszukiwania, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ją spontanicznie kojarzyć.
  2. Zwiększenie zaufania do marki – ludzie wierzą, że strony, które wyświetla Google , są godne zaufania. Z tego powodu klikają w wyniki wyszukiwania i korzystają z wyświetlonych im ofert. I tu na chwilę wrócę na punktu 1. Ludzie chętniej klikają w wyniki domen, które znają. A więc im częściej wyświetla się Twoja strona, tym większe prawdopodobieństwo przejścia na nią, bo w końcu to strona zaufana i widziana dziesiątki razy.
  3. Rozwój biznesu – odpowiednie pozycjonowanie strony sprawia, że zwiększa się na niej ruch. Dzięki temu możesz swobodnie komunikować się z większą liczbą użytkowników, czyli potencjalnych klientów.
  4. Dotarcie do właściwej grupy docelowej – wiedza o rolnictwie pozwala wyselekcjonować odpowiednie słowa kluczowe, które są ważne z punktu widzenia Twojego biznesu. Dzięki temu ze swoją ofertą dotrzesz tylko do osób, które są zainteresowane konkretnym produktem lub usługą. W końcu już ich szukają, prawda?
  5. Przewaga nad konkurencją – co o zasady, im wyżej wyświetlasz się w wynikach wyszukiwania, tym większa szansa, że rolnik odwiedzi Twoją stronę, zamiast strony konkurencji.
  6. Niski koszt dotarcia do klienta – pozycjonowanie jest relatywnie tanią formą reklamy. Dobrze prowadzony proces generuje trwałe efekty, dzięki temu jesteś widoczny nawet gdy w danym okresie poświęcasz jakimś usługom czy produktom mniej uwagi. Sezonowość to w rolnictwie ważne zagadnienie, ale dzięki pozycjonowaniu nie stracisz szansy na kontakt z klientem nawet, gdyby szukał produktu X zupełnie poza sezonem.

Czy warto pozycjonować rolnicze strony internetowe?

Odpowiedź brzmi: warto. Uważam i mam nadzieję, że Cię do tego przekonałam, że pozycjonowanie pomaga dotrzeć do klienta korzystając ze sposobów, w jakie może on próbować nas znaleźć. Ponadto robi to efektywniej, bo docierasz tylko do osób faktycznie zainteresowanych. Dzięki temu pozycjonowanie jest też tańsze niż klasyczne formy reklamy. Żeby cieszyć się jego efektami w branży agro, trzeba to zrobić zgodnie ze sztuką i znajomością rynku. To właśnie tak proste, a zarazem najtrudniejsze.